Vladimír Šmicer by měl projevit více respektu fanouškům

Byl jsem opravdu překvapen komentáři Vladimíra Šmicera ohledně protestů fanoušků Sparty a následného tvrzení, že takové věci se ve Velké Británii nedějí. Jak doložím níže, toto tvrzení je naprosto zcestné.

Je tomu již 12 let, co Vladimír Šmicer opustil Anglii. V té době se peněžní částky v anglickém fotbalu vyhouply do neuvěřitelných hodnot a kluby byly skupovány vlastníky nebo společnostmi s ne vždy nejlepšími úmysly. Šmicer se zaměřuje na fanoušky Sparty, kteří protestují proti trenérovi, ale jistě tuší, že fanoušci jsou více rozladěni Danielem Křetinským, vlastníkem Sparty. Zde předkládám panu Šmicerovi rychlý přehled klubů, kde fanoušci nedávno protestovali proti majitelům klubů.

Kde lépe začít než ve Šmicerově starém klubu, Liverpoolu. V únoru loňského roce zde fanoušci protestovali proti výši vstupného. Odkráčeli ze stadionu na 77 minut.

V stejném měsíci použili protestující fanoušci, dnes již bývalého Leeds United, vlastněný Massimem Cellinim, šíleným Italem s pofidérní minulostí , projektory k prezentaci tvých protestních zpráv zobrazující se na stěnách stadionu.

A nesmíme opomenout ani fanoušky Manchester United, kteří již delší dobu protestují proti vlastnictví klubu rodinou Glazierů. Někteří šli již tak daleko, že založili nový klub, FC United of Manchester, a mají nyní svůj vlastní stadion a kolem 5000 fanoušků(stejně jako Slavie na méně atraktivních zápasech).

Blackburn Rovers, bývalí mistři, jsou nyní ve 3.lize a jsou vlastněni indickou rodinou Venků. Své jmění vydělali na chovu drůbeže, takže fanoušci využili drůbež jako formu protestu.

https://www.youtube.com/watch?v=FYWI3XXfExw

V době, kdy hrál Šmicer v Anglii ,se protesty nevyhnuly ani klubům Newcastle, Aston Villa, Hull City, Cardiff a Coventry. Myslím, že nejkreativnější protesty se odehrály v mém klubu Charlton AThletic. Šmicer proti Charltonu hrál též v Premier League, bohužel pod vedením prapodivného belgického majitele Ronalda Duchateleta se klub propadl do 3. ligy, stejně jako Blackburn

Šmicer nazval protestující fanoušky jako „radikály“. Je jistě pravda, že protestující fanoušci se rekrutují z nehlasitějších části stadionu, je ovšem mylné se domnívat, že většina fanoušku nesouhlasí s protesty v anglických klubech. Pochybuji, že ví, co si myslí normální fanoušci Sparty o současném vedení Sparty. Mluví o chybějícím respektu českých fanoušků, na rozdíl od těch anglických. Vypadá to, že navrhuje, aby fanoušci respektovali majitele klubů. Víte pane Šmicer, v Anglii je třeba si respekt zasloužit. Ve výše uvedených případech tkví problém v tom, že majitelé klubů nerespektovali fanoušky. Pravdou zůstává, že fotbal bez fanoušků je irelevantní, jak jsme často mohli vidět na prázdných stadionech české ligy. Pan Šmicer si jistě bude pamatovat úžasného anglického trenéra, Sira Bobbyho Robsona. Možná již ale zapomněl na jeden z jeho nejznámějších citátů:

„Co je vlastně klub? Ne budovy, ředitelé nebo lidé, kteří jsou placeni za jeho reprezentaci. Nejsou to ani televizní práva, smlouvy(klauzule), marketingová oddělení nebo VIP boxy. Je to ten hukot, vášeň, sounáležitost a hrdost ve vašem městě. Je to ten malý kluk, co se poprvé vydrápe po schodech stadionu, držíc tátovu ruku a dívajíc se na posvátné hřiště, a aniž cokoliv uděláte, zrodí se láska na první pohled.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *